Як вибрати котушку для спінінга: докладна інструкція для початківців

Котушка є невід'ємним атрибутом спінінгової ловлі. Без неї неможливо здійснити доставку приманки в призначене місце і якісну проводку. Також вона служить місцем зберігання ліски. Поговоримо про те, як вибрати котушку для спінінга.

Види котушок

Визначтеся з типом виробу, що підходить під ваші умови ловлі. Це допоможе підвищити продуктивність рибної ловлі. Класифікація котушок:

  • Інерційна;
  • безінерційна;
  • мультиплікаторна.

В перших барабан за інерцією продовжує обертання після здійснення закидання, від чого ліска розпускається на довжину більше за необхідну. Для успішного використання треба приловчитися і самостійно зупиняти обертання. Це доставляє певні незручності, тому в даний час інерційні котушки використовуються рідко.

Безінерційні котушки в народі носять назву "м'ясорубки". Вони заслужили свою популярність завдяки зовнішньому вигляду і різноманіттю. Вважаються універсальними і підходять до будь-якого вудилища незалежно від того, якому стилю ловлі віддає перевагу рибалка. В момент закидання приманки, рибалці необхідно вчинити ряд простих дій:

1. Відкинути шпулю котушки.

2. Придавити ліску пальцем щоб уникнути передчасного змотування.

3. Розмахнутися і закинути приманку, відпустивши палець.

Розмотування ліски зупиниться в той момент, коли приманка досягне мети, давши рибалці можливість спокійно намотувати ліску на шпулю. Безінерційні моделі легкокеровані, при цьому у продажу є як досить важкі, так і легкі вироби.

Мультиплікаторні котушки використовуються для джигової ловлі і рибного тролінгу, широко застосовуються для виживання судака і іншої хижої риби в темний час доби. Вони дозволяють рибалці відчути спроби майбутньої здобичі доторкнутися до наживки незалежно від інтенсивності клювання і відстані. Такі котушки відрізняються потужністю, покликані допомогти рибалці впіймати велику здобич на далеких відстанях з використанням важких приманок.

Увага! Новачкам прийнятніше вибирати безінерційні моделі. Це допоможе визначитися з улюбленим стилем ловлі і відчути радість від риболовлі.

Параметри котушкового пристрою

Вибір котушки здійснюється виходячи з характеристик спорядження. Деякі види ловлі припускають використання спінінгових котушок, оснащених фрикційним гальмом. В більшості випадків ця функція даремна.
При ловлі великого хижака на тонку ліску можливість автоматично стравити ліску при закиданні збереже цілісність ліски. Згодиться, якщо здобич здійснює різкі клювання. Передбачити поведінку хижака неможливо, тому гальмо служить свого роду гарантом від розриву снасті і втрати трофея. Обов'язково потурбуйтеся про правильне налаштування: необхідно виставити параметри так, щоб гальмо реагувало за секунду до обриву. Так ви не злякаєте хижака і швидше витягнете його на берег. Звертайте увагу на тест хлиста вудилища. Цей параметр дає уявлення про розміри барабана, що підходять під певне вудилище. Зупинимося детальніше на характеристиках котушок.

Спосіб укладання і подання ліски

В безінерційних котушках застосовується кривошипно-шатунне і черв'ячне подання.
Незалежно від способу намотування, витки рівномірно накладаються шарами, що забезпечує велику місткість барабана при мініатюрних габаритах.
Способів намотування ліски на барабан також два:

1. Прямолінійний.

2. Перехресний.

При перехресному намотуванні неможливе утворення "бороди" і скидання зайвих петель ліски при закиданні. Прямолінійне намотування дає можливість намотати більшу кількість ліски, збільшивши дальність закидів.

Розмір і лісоємність

Вибір котушки для спінінга залежить від товщини і довжини використовуваної ліски. Для товстої ліски підійде містка велика котушка, для тонкої згодится і маленька. Намотувати тонку ліску на товстий барабан не має сенсу, адже вудилище обважнюватиме без необхідності. Місткість котушкової снасті вимірюється в тисячах. Якщо на моделі красується цифра 1000, то котушка вміщує в себе ліску завдовжки 50 метрів і завтовшки 0,2 мм, або сто метрів ліски в 2 рази тонше. 3000 котушок призначені для 300 метрів з діаметром 0,1 мм, або 200 м при товщині 0,15 мм. Важливим чинником при підборі котушки є габарити вудки. Для легких вудилищ підійдуть моделі розміром 1000 - 2.500. При вивуджуванні великих трофеїв необхідно використовувати товсту ліску, означає місткість барабана треба вибирати в межах 3000-5000.

Маса і матеріал

Котушки бувають пластмасовими і металевими, розрізняються по вазі. Пластмасові моделі чудово підходять для легких вудилищ з мінімальними тестовими показниками, оскільки не обважнюють його. Котушки з металу міцніші за пластмасові, тому забезпечують збереження барабана, але застосовувати їх можна на важчих вудилищах. Від маси котушки і її цілісності залежить дальність закидання.

Плавність ходу

Плавність ходу означає те, з яким зусиллям намотується ліска. Вона залежить не стільки від кількості підшипників, встановлених в котушці, скільки від правильного місця кріплення. Вибирайте моделі, в яких підшипники розміщені на котушковій осі і в лісоукладальному ролику. Це продовжить термін експлуатації котушкової снасті і забезпечить плавний хід.

В представленій таблиці наочно показано співвідношення тесту вудилища з розміром барабана.

Довжина вудилища, см Тест вудилища, г Номер котушкової снасті
180 і менше До 5 500
5-15 500-1000
20-40 2000-3000
210 і менше До 5 500-1000
5-15 1000
15-40 2000-2500
До 15 1000
15-30 2000-2500
30-50 2500
До 15 1000
15-30 2000
30-50 2500-4000
До 10 1000
10-15 1000-2000
20-40 2500-3000
40-70 3000-4000

Орієнтуючись на таблицю досить легко підібрати розмір котушки, що підходить під ваше спорядження.

Помилки початкуючих спінінгістів

Любителі рибальського відпочинку, що наважилися спробувати себе в спінінговій ловлі, стикаються із завданням вибору необхідної котушки. Визначившись з моделлю, параметрами швидкості, наявністю або відсутністю гальма, новачки, частенько, здійснюють одні і ті ж помилки. Розберемося детальніше.

Перша помилка

В силу недостатнього досвіду новачкам здається, що різниця між котушками невелика. Всі вони мають однакові функції: намотують шнур на барабан і закидають приманку за однією і тією ж схемою. Виникає резонне питання: навіщо платити більше, якщо можна взяти дешеву котушку? Але не все так просто. На вигляд котушки дійсно однакові. Проте вони розрізняються за якістю матеріалів, з яких виготовлені підшипники і силові елементи. Розібратися в цьому під силу лише майстрові, який зможе розкрутити котушку і оцінити якість матеріалу. Для того, щоб зрозуміти всі тонкощі і відмінності однієї моделі від іншої, недостатньо знань звичайної людини. Тому керуйтеся простим правилом: віддавайте перевагу перевіреним пристроям від світових і вітчизняних виробників, які давно зарекомендували себе на ринку рибальської індустрії.

Друга помилка

Новачки, бажаючи заощадити бюджет, намагаються придбати котушки дешевше. І, чим дешевше, тим краще. Це призводить до того, що більшість недосвідчених рибалок звертаються до пошуку на сайті АліЕкспресс і інших. Незрозумілий китайський товар коштує недорого, але якість залишає бажати кращого. Такі котушки не призначені для комфортної рибної ловлі і постійно створюватимуть проблеми у вигляді вузлів, відстрілу приманки і "борід". Перевірених продавців зможе порекомендувати лише досвідчений спінінгіст, що неодноразово перевіряв товар на своєму досвіді.

Попередження

Нерідкі випадки появи неякісного товару від іменитих брендів на відомих китайських торгових майданчиках. Гарантії достовірності вам ніхто не дасть. У кращому разі ви зможете повернути гроші, витрачені на купівлю, в гіршому - залишитеся без нормальної котушки і фінансів. Частенько там виставляють браковані партії товарів від відомих виробників, які не пройшли перевірку якості і не повинні були потрапити в продаж. Тому при замовленні з АліЕкспресс необхідно бути вкрай обережним.

Як убезпечити себе і купити якісний товар?

Щоб уникнути марної трати грошей, ми настійно рекомендуємо придбавати котушки і інші товари для рибальського відпочинку тільки на перевірених торгових майданчиках. У нашому інтернет-магазині, що спеціалізується на товарах для риболовлі і туризму, представлені моделі котушок від світових і вітчизняних виробників, що пройшли контроль якості. Ви зможете придбати якісну котушку і бути впевненими, що вона прослужить вам не один рибальський сезон, а рибна ловля не буде затьмарена відстрілом, петлями і "бородами". Ми гарантуємо якість реалізованого товару і надаємо можливість повернути або обміняти вироби в разі потреби у встановлені законом терміни.